Freitag, 28. September 2012

Mihallaq Qilleri: SPITALI PSIKIATRIK  SPITALI PSIKIATRIK

( Fragment nga romani në proces "DASHURI E THINJUR")


....................................................................................................................................................................

Rëndonte mbi tokë, por edhe mbi qëniet njerzore një qiell asfiksues. Rruga, ashtu gjithë pluhur siç ishte, ngjante si lëkura e një gjapëri të trashë që dikur ishte zvarritur mes këtyre ndërtesave të ulta të periferisë, kishte lënë aty veshjen e vet të gjithgrisur dhe pastaj ishte zhdukur diku. Ndoshta vijonte ta vështronte këtë mjerim të paanë diku nga qielli, nga ajo mjegull e pistë që endej si përlhurë e palarë prej vitesh, apo prej ferishtesh te thara e të ndyra dhe gajasej me këto fytyra të myrëtuara që ecnin atje poshtë si të dehur.
Qyteti, megjithatë, kishte qendrën e vet disa qindra metra larg së këtejmi, e cila dikur pati një shkëlqim të çuditshëm, madje një ngazëllim të ri përfshirë edhe historinë së tij mijëra vjeçare. Ashtu, i shtrënguar mes lumit dhe një kalaje bizantine, ky grumbull ndërtesash, rrugësh, fatesh, vdekjesh e lindjesh, varfërie e pasurie, megjithatë nga kjo pikë e periferisë, ngjante sikur nuk ekzistonte. Këtej nga i duhej të ecte Diana Gosnishtit, shtriheshin ca fusha të mbjella me misër, shtëpi të shtrembëra njëkateshe si prej kartoni dikur të lagur e të tharrë më pas, gjerdhe të rrëzuara aty aty, ose përpjekje pronarësh të çuditshëm për të rivendosur kufij atje ku ato nuk kishin ekzistuar kurrë. Dhe vërtetë, nga malet kishin zbritur qindra familje të etura për mirëqënie qyteti, pa e besuar ende kishin rënë në kurthin e pasigurisë dhe papunësisë.
Diana Gosninisti ishte një grua rreth të gjashtëdhjetave, por që në të vërtetë ngjante disi më e re. E veshur me një pallto të lehtë e të shkurtër, aq sa i dallohej edhe rrethi i fundit të saj të zi, i gjatë thuajse ne kercinjtë e këmbëve, kësaj gruaje, në të vërtetë i mungonte një kapele gri për të t’i shtuar përfytyrimit se këtej, në këtë humbëtirë, po ecte si një qënie e buisur nga romanet e Dikensit, e cila, megjithatë, ndihej sikur shkelte në tokat e veta të dikurshme. Sytë e saj kishin një pikëllim të çuditshëm dhe nuk kuptohej nëse këtyre anëve ajo kërkonte diçka të zakonshme, apo thjesht ishte arratisur nga luksi i banesës së saj për një aventurë të fshehtë. Kishte duar të vogëla, të bardha, këmbë të plota, një trup përmbi mesataren, flokë të shkurtër të cilat, nga që nuk i kishin rezistuar erës që fynte ishin shpupuritur aq shumë sa tani i përplaseshim mbi ballin e lartë e syve të trishtuar. Shikonte si e hutuar këtë peisazh të verdhë, ndonjëherë pengohej në gropat e rrugës dhe, megjithë, mendimin se këtej duhej të gjente patjetër ndërtesën e një spitali psikiatrik, nuk mund të mos i tërhiqnin vëmendjen banesat e rrethuara me lloj-lloj hekurash e llamarinash të ndryshkura. Jeta brënda tyre, mendonte gruaja, duhej të ishte disi me e ndryshme nga kullat gjysmë të shembura në male, ndonëse shtëpitë shiheshin të pambaruara. Diku, sapo ishte ngritur një dhomë sa për të futur kokën, gjetkë po shtohej një kuzhinë, ca më tej qenë mbjellë pemë. Ngastra toke të punuara përgjysëm edhe ato, i sillnin ndërmend përkohëshmërinë e të ardhurve në këtë periferi qyteti. Vetëm ideja se spitali psikiatrik ishte ndërtuar dikur këtu për të pasur mundësinë e shmangjes të të sëmurëve prej skandaleve me njerëzit normalë, ose mundësitë e ndonjë arratisjeve të papritur të mund të shiheshin deri në kufi të maleve, nuk e përligjte tani të gjendej në mes të kësaj katrahure urbanistike. Por ama, ashtu siç shkatërrohet mendja njerëzore, ashtu edhe mjedisi mund të sakatohej përbindshëm. Ky mendim që i erdhi në kokë aty për aty, si solli gruas një buzëqeshje të çuditshme dhe besoi se gjithçka gjendej në të dy anët e kësaj rruge të pluhurosur, lidhej me një institucion të çuditshëm që rëndom quhej tranzicion.
Pasiguria e veprimit që po kryente, ashtu me hamendje, e padetyruar prej askujt, duke udhëtuar disa qindra kilometra larg, ndoshta ishte shkaku i ankthit që ndjente. Kishte harruar sesi ishte veshur, përse ishte stolisur kështu banalisht, krejt pa shije, me atë fund të zi që i varej afër fundit të këmbëve dhe kishte rrezik të ndyhej edhe ai nga ky pluhur ngjites..Rruga nuk kishte as trotuar, as pemë, as vija..Vetëm oborre me gjerdhe të shtrembëra, banesa me mure tullash, qerpiçi a llamarinash, diku të ulta e diku të larta, duke të krijuar një ndjesi dramatike e varfërie të skajshme..Befas ndeshi në të djathë të saj, një mur betoni, me ca tela të përdredhur mbi të, të ndryshkura edhe ato, diku të shqyera e diku të vendosura si atë ditë, i solli vetiu një ndjenjë qetësie pas marrëzisë së përfytyruar..
Mbi një tabelë harkore ishte shkruar me bojë qielli të ciflitur emri i institucionit. Spitali Psikiatrik Rajonal. Portë të jashtme, në kuptimin me kante, një rojë a kujdestar që mund të ndalonte të hynin lirisht atje të çmendurit e jashtëm, nuk kishte. Lirisht mund të shikoje oborrin ku kishte mbirë një qetësi drithëruese. Përtej shihej dera e ndërtesës trikatëshe, gjithsesi edhe ajo e mbyllur. Qëndroi. Një drithërimë e pavetdijshme përshkoi trupin e saj. Ndjeu ftohtë. Ngriti vetiu jakën e palltos dhe mbështolli qafën. Çfarë kërkonte këtu, o zot? Përse kishte ikur nga Tirana dhe pat ecur për disa orë duke ndjekur një ëndërr? Kur e kishte parë atë ëndërr? As një mbrëmje më parë, as para dy netësh, as para..Në të vërtetë ajo ishte një ëndërr që mund të shihej edhe ditën, mjaftonte të qetësoheshe një çast diku në një stol lulishteje, ose të pije një kafe e vetme në një lokal gjysmë të boshatisur, ose, ose..të ikte yt shoq me sherbim, apo diku gjetkë, mungesë që mund të zgjaste të paktën një orë dhe... Ëndrra kishte lidhje me një emër, thellësia e të cilit sikur vinte nga Mesjeta, një emër që tashmë nuk kishte kurrfarë lidhjeje me jetën e saj, por thjeshtë me një të kaluar përtej 40 vjetëve. Sa emra të tillë ngjiten në kujtesën njerëzore dhe pastaj shuhen sikur të mos kishin ekzistuar kurrë? Mos ishte kjo një aventurë çmendurie përtej moralit të kohës, shkollimit të saj, moshës, familjes së bukur, miqësive të vjetra e të reja?
Bëri edhe një hap brenda oborrit. Befas, mbështetur pas murit, si për t’u mbrojtur nga era e ftohtë që frynte, pa një grua të veshur me rroba fshtaresh veriore, e ulur galiç dhe kishte shpërndarë përfund një kartoni, gjithë mallin e saj, të cilin me siguri priste t’ja blinin vizitorët e këtij spitali drithërues. Gjithçka atje, e lënë përtokë, ishin ca pako biskotash sigurisht të skaduara prej kohësh, ca paketa cigaresh markash të çuditshme, të gjitha të huaja, ca kavanoza kompostosh të mbetura nga një kohë kur të sëmurëve u çoheshin vetëm të tilla, kuti coca-cola a shurupe të ngjyrosura, brisqe rroje, madje edhe fiongo..Ky ishte një mall i çuditshëm të cilën gruaja e pa me habi. Përse duheshin fjongot këtu? Diana ngriu përsëri.Por nënvetëdija e saj nisi të lëvizte furishëm për të vetmin faj që zbulonte këtë çast gri. Ah, si mund të vinte deri këtu, të takonte një të sëmurë dhe të mos ishte kujtuar t’i blinte diçka? Apo kjo që po bënte nuk kishte kurrfarë lidhjeje me një vizitë te një i afërt, por një përballje konfliktoze me një njeri, gjendja e të cilit nuk i interesonte fare, madje ai duhej të përgjigjej për një akt të pamoralshëm, çuditshëm të dikurshëm?
E gjitha pamja e ndërtesës së rrjepur nga shirat që ishin përplasur në të prej dhjetra vjetësh pa kujdes e kujtesë, i solli një drithërimë. Ndoshta kështu duhej të ishin katandisur tashmë edhe shpirtërat e atyre njerëzve që endeshin dhomave të saj. Dhe me një shpirt të tillë të rrjepur, të përgjysmuar, të shformuar, a mund të bisedohej? Aq e marrëzishme paskish qenë hakmarrja e saj sa nuk kishte mundur të mendonte para se të nisej ketu as për atë që në jetë fantazme të sendërtuar prej shkatërimit e deformimit, as për atë që vuajtja është thjesht një mjerim i paanë dhe trupi tretet vetiu i rrahur nga duhma të habitshme të brendshme, kujtimesh a alucianocionesh të ngjashme? Bisedohet me një njeri normal, të cilit kemi të drejtë t’i kërkojmë llogari për tradhëtitë, vjedhjet, gënjeshtrën, vrasjet, ikjet , harresën, por jo me një qenie të cilit të gjitha këto të marra së bashku janë shformuar në një masë amorfe copëzimesh të hatashme që gjallojnë në jo më shumë se përtej një minute kohe?
Ndjeu se gruaja malësore që shiste aty mallin e saj të mjerë, kishte nisur ta shikonte me kureshtje. Ndoshta shpresonte që kjo kliente do të mund të blinte diçka aty, sepse po e shihte duarbosh. Nga ana tjetër, ashtu vetëtimthi, njëherësh nëpër disa dritare të spitalit, nisën të shfaqeshin e të zhdukeshin ca hije të deformuara njerëzore, të cilat, pasi përplasnin kokën pas hekurave, ktheheshin përsëri diku në thellësi të dhomave të tyre. Mesa duket vet prania e saj mes këtij oborri të zbrazët e të mbuluar me një pluhur kafe të zbehtë, nisi të zgjonte aq shumë interes te këta njerëz të harruar brenda kafazeve metalikë e mureve të trasha, sa një pjesë e personelit u alarmua nga kryengritja. Kishte ndodhur edhe herë të tjera kështu. Pra duhej paralajmëruar njeriu që e shkaktonte këtë ngjarje. U hap dera kryesore e spitalit dhe atje u shfaq një grua e veshur me bluzë të bardhë. Diana Gosnishti e ndjeu se qe bërë pikërisht ajo objekt i kësaj agonie sfilitese të sëmurësh dhe atë çast duhej të vendoste përfundimisht. Te ecte e vendosur drejt derës së spitalit dhe atje të kërkonte të shihej me Mark Vigun, apo të kthehej mprapsht e të thyente qafën së toku me marrëzinë, apo ëndrrën e saj. Kjo dilemë zgjati vetëm dy sekonda. U kthye. Deri sa kapërceu portën e jashtme zallamahia e krijuar tashmë prej të sëmurëve, të cilët protestonin për këtë ikje, e përndoqi deri sa doli. Përballë, matanë rrugës, ajo pa një lokal ku shkruhej thjesht BAR – KAFE. U nis për atje. Ndoshta duhej që qetësohej për disa minuta sa të kthjellonte së paku idenë ngulmuese..Përse kishte ardhur deri aty?

.......................................................................................................................................

Dienstag, 25. September 2012

Hamit Taka: SHEMBJA E LUMTURISE


SHEMBJA E LUMTURISE
 
 -tregim-

 Sa herë kalonte rrugëve të kryeqytetit, që e kishte magjepsur bukuroshen provinciale më tepër se sa ishte në të vërtetë, ajo ndalej para vitrinave, ku ekspozoheshin mallrat më të mira në shitje. Kur e joshte ndonjë çantë, ndonjë shami, ndonjë shall apo ndonjë bizhuteri, futej brenda dhe vështronte gjithçka me kureshtje, ku çdo gjë i dukej më e mirë se tjetra. Mirëpo të gjitha i dukeshin më të shtrenjta se kursimet e saj. Motivi i vetëm ishte një dhuratë e bukur për mamanë e vet dhe për atë, që i kishte krijuar një kaos të ëmbël në tërë qënien e saj. Tani kishte dy muaj që e brente ndërgjegjja, pse nuk i bëri një dhuratë, sado modeste, njeriut, që i kishte ndezur të gjitha dritëzat e rinisë së saj. Po atë të diel pas dite nuk e ktheu asnjë herë kokën nga vitrinat gjatë gjithë rrugës që përshkoi me këmbë, sikur ato të mos ekzistonin fare. Bile këmbënguli tëmos e shoqëronte as Edlira, shoqja e saj më e ngushtë. Vetmia për të ishte bërë një hapësirë e blertë e pafundme, e derdhur në reze diellore, që e mbushte plot e përplotë vegimi rrezëllitës i tij. Që ta zgjaste sa më shumë bashkëbisedimin me vegimin e tij prepotent, të nanurisej në ëndërrën e saj, nuk mori autobuzin urban, si zakonisht, kur bënte rrugën nga godinat e fjetjes të studentëve të mjekësisë deri në qendër të kryeqytetit. E kishte bërë thirrjen te PTT-ja qëndrore, që të ishte në mesin e rrugës për të dy, me shpresën se, pas fjalëve që ajo kishte menduar t’i thoshte, ai do të vinte në takim patjetër. I kishte menduar frazat, i kishte thënë e rithënë, kishte ndryshuar fjalë e fjali të tëra e prapë nuk ishte e bindur se ato do të bënin efektin maksimal në dërgjegjen dhe zemrën e njeriut të saj të zemrës. Në kaleidoskopin shumëngjyrësh të kujtesës i parakalonte gjithë periudha e bukur pesëmujore, që kishin kaluar në parajsën e lumturisë-një novelë e ëmbël dashurie: Vështrimi hipnotizues i tij një mbrëmje në bulevardin Dëshmorët e Kombit, ndjekja disa mbrëmje me radhë, kudo që ajo ndodhej, prezantimi e njohja midis tyre, telefonatat, takimet, lokalet e pastra, ku pinin limonata e hanin xupa , shoqërimet krah më krah e dorë për dore deri te godina e saj në orët e vona të mbrëmjeve vjeshtore. Veçanrisht ato mbrëmjet në kinematë e kryeqytetit, të ngjeshur pas njëri-tjetrit. Sytë e saj të bukur kishin disa muaj që ishin vetëm në ëndërrim. Pesë muaj të kishin kaluar bashkë me një pasion të zjarrtë, të panjohur më pare për të, nuk linte asnjë shteg për dyshime. Por dy muaj pa asnjë takim, vetëm me biseda telefonike dhe justifikime të panumërta për pamundësinë e takimeve, ishte përmbysje e botës për të. Te sporteli mbriti gjysëm ore para kohe. Çentralistja u habit pak me kërkesën naive të bukuroshes, për ta provuar linjën e “Qytetit Studenti”, mos studenti me emrin Erjon ishte paraqitur në PTT, por buzëqeshi, se ishte regjur me padurimin e këtyre studenteve të reja. Vajza, pak e përskuqur, u ul në skajin e një stoli bosh. Çentralistja e re në moshë, por jo shumë e bukur, nuk mundi të mos e përqëndronte vështrimin mbi trupin e saj të derdhur, fytyrën tmerrësisht tërheqëse, flokët e lëshuar mbi supe dhe sytë magjepsës, ku vezullonte një trishtim i ëmbël. Jo pa zili vështroi ovalet e gjunjëve të saj të lëmuar, të dalë pak në fustanin e kaltër prej leshi dhe gjoksin që gufonte nën pallton ngjyrë portokalli. E ka shkopsitur qëllimisht, mendoi çentralistja, për të nxjerrë në pah ato thesare të vyera për një femër në moshë të saj. Ndërkohë studentja, me vështrimin ngulur te një tablo, ku ishte pikturuar parku te liqeni artificial i Tiranës, arsyetonte: Nuk ka asnjë arsye.Nuk ka asnjë mundësi. Pesë muaj kemi qënë njerëzit më të lumtur në botë. Ishte një poemë e bukur ndjenjash, që ne e recitonim të dy me pasion. Ndërsa në vesh, me një ritëm të pandërprerë, i kumbonte zëri i çentralistes në pritjen e telefonatës së parë: Dhurata me Erjonin në kabinën numër 5… Iu kujtua puthja e parë. Ishte gjëja më anormale në tetëmbëdhjetë pranverat e veta. Nëna, gjyshja, halla, tezja dhe motra e madhe i kishin dhënë një mijë porosira, të cilat ajo i kishte të shkruara në kornizën e moralit. Por temperamenti i saj nuk i duronte konvencionet. Si bukuroshe e përkëdhelur e provincës rregullat e diktuara të sjelljes e bezdisnin, sepse ato rregulla kufizonin lirinë e saj, dhunonin ëndërrat, pasionet, hobitë, hapësirën e saj jetësore. Ajo s’duronte dot as praninë e shoqeve më. Që nga dita që ishte njohur me të, ai ishte i pranishmi i vetëm në jetën e saj, që nuk i ndahej për asnjë çast. Ajo kujtonte e rikujtonte ato çaste ndehëse, kur ai ishte fizikisht pranë saj. Trupin ia përshkonin drithërima molisëse , i ndërpritej frymëmarrja dhe zemra i rrihte fort. Ndërpriste çdo gjë, bile edhe leksionet dhe i dukej se, po humbte ndërgjegjen nga afshi i lumturisë. Korniza në ato çaste u thye e u bë thërrime para syve të saj. Ai e kapi për dore, e afroi pranë trupit të tij, ndërkaq ajo ngriti sytë e bukur dhe i vështroi portretin më të bukur në botë. Djaloshi u përkul dhe, pa e paralajmëruar, e puthi në faqen nga i binte drita, pasi lodra e reflekseve të dritës e joshte më tepër. Drithërima, që ia përshkoi trupin, i shkaktoi një ndjesi të panjohur e krejt të jashtëzakonshme dhe gjoksi filloi t’i ngrihej e t’i ulej hovshëm. Djali u mbështet pas trupit të saj dhe, duke e shtrënguar pas vetes, si dy gjysma trupash të bashkuar në një të vetëm. Gjoksi i saj i butë u shtrëngua fort në kraharorin e tij. Bukuroshen e përshkoi dëshira për ta përqafuar, për t’u shtrënguar edhe më fort pas trupit të tij. Megjithatë nuk e mori guximin. Me një ndrojtje, që vinte nga një vatër e trurit të saj, ajo i preku kraharorin e tij dhe e ledhatoi lehtë me gishtat e butë. Djali u drithërua pak, lëshoi një rënkim të lehtë e të zgjatur dhe vazhdoi ta puthte me ëndje i pangopur. Bukuroshja, e trullosur nga ajo që po ndodhte, nuk iu përgjigj puthjeve të tij. Djali vazhdoi përsëri e përsëri deri sa vajzës nuk i mbetën më forca dhe hapi buzët. Gjuha e djaloshit, si një mrekulli e shumëpritur, depërtoi në hapësirën e ëmbël të gojës së saj. Ai vazhdonte me përkëdhelje e ledhatime në supe, shpinë e qafë, sikur donte të bindej se nuk ishte ëndërr, se ajo qëndronte para tij vërtetë aq magjepsëse dhe aq e ëmbël….Por, papritur, si një rrufe në qiell të kulluar, ia ndërpreu kujtimet zëri i sportelistes: “Dhurata me “Qytetin Studenti” të mos pres. Personi i kërkuar nuk është paraqitur”. -Ç’ke të keqen nëna? Mos nuk ndihej mirë? Mos more ndonjë lajm të keq? - i tha një grua e moshuar, kur pa se u ngrit sikur ta kishte goditur një rrymë elektike të forte. Fytyra i ishte zbardhur si bore e freskët. Gruaja iu afrua dhembshurisht, e kapi për krahu dhe e uli përsëri në stol, duke tërhequr edhe vëmendjen e të tjerëve. Vajzës i ikën lotët çurg. - Jo nuk kam gjë. Jam mirë. Faleminderit shumë,-iu përgjigj me mirënjohje gruas dhe u ngrit për t’u drejtuar nga dera. Por, pa bërë dy-tre hapa jashtë portës së PTT-së, ku u ndal pak për t’u mbushur me ajër të pastër, befas pa atë, që po vinte drejt saj me një buzagaz të ndrojtur, që binte ndesh me ballin e menduar, ku ravijëzoheshin dy-tri rudha të holla, gati të padukshme. Sytë e tij të bukur në atë fytyrë pak të përskuqur ngjanin sy dy diej në sfondin e purpurt të një perëndimi të ftohtë. Bukuroshes, e ekzaltuar nga ai takim i papritur, iu ngroh trupi menjëherë, i erdhi ngjyra dhe e kuptoi si një surprizë të përgatitur me kujdes nga i adhuruari i saj. Kushedi sa herë ka bërë hapa para-prapa, mendoi me vete, deri sa më pa këtu. Iu hodh me vrull në qafë, pa paragjykuar asgjë në atë botë që e rrethonte. Hera e parë që i hidhej me atë vrull. Ai qëndroi si një mbështetëse, që mban një degë të thyer dhe vështroi rretherreth si një bishë e vogël, që ka frikë se mos bie pre e bishave grabitqare më të fuqishme se ajo. Vajza mbështeti kokën te supi i tij dhe u shkreh në ngashërime gazëllyese. Djaloshi provonte ndjenja dhe emocione nga më të përkundërtat. Valë të ftohta dhe të nxehta ia përshkonin tërë shtatin. Keqardhje, dhimbje, por edhe diçka trallisëse, që e pushtonte, e drithëronte, duke mos i bërë dot ballë. Ishte hera e parë që një krijesë kaq e freskët, kaq e butë e kaq e ëmbël lëshohej në krahët e tij pa asnjë rezervë. Ajo vajzë duhet të kishte diçka të magjishme, që ushtronte mbi djemtë një joshje të papëballueshme. Por e mblodhi veten dhe u tërhoq, duke mos i lëshuar vetëm dorën e saj të butë e ledhatare. Nuk ia shtrëngonte, vetëm sa e mbante në pëllëmbën e tij. Ai e mbajti ashtu deri sa vajza u shkreh dhe filloi ankimet e qortimet, të cilat ai i dëgjonte me gjakftohtësi dhe frikë të mprehtë. -Ti nuk më do më! Si ke duruar dy muaj pa më takuar?...Hë fol, pse s’më jep përgjigje? Ku të ka mbetur qejfi? Ç’farë të kam bërë? Ku kam gabuar? – Zëri i saj kishte një dhimbje të ëmbël, se ishte e përzier me ngazëllim. Ai zë mund të të zbuste çd lloj vendosmërie për të mos iu përgjigjur. -Asgjë s’më ke bërë, askund nuk ke gabuar. Gabimet janë të miat,-iu përgjigj djali. -Domethënë i pranon! Atëherë kërko falje! Hë më përqafo, më puth fort, si ato ditë para godinës sime!. -Po, kërkoj një falje të madhe,-iu përgjigj djali dhe e ledhatoi butë në faqe. Pastaj i vuri dorën në sup dhe ajo e mbështeti kokën tek ai. Ia kapi të dy duart dhe e priti fjalën e tij si ajo zoçka që prêt mëkimin e nënës së vet. Në trupin e djalit vërshoi një zjarrmi e ëmbël e paprovuar në asnjë mardhënie tjetër me vajzat e njohura prej tij. Pasioni më i maskuar, prapë se prapë tradhëton. Edhe në errësirën e tij, ai paralajmëron shtrëngata të mëdha. Bukuroshes, sikur diçka i paralajmëroi instinkti dhe u tërhoq. -E shikon? S’po më puth,,, -i tha ajo. Pastaj ia lëshoi duart, por në duart e djaloshit la një mbresë drithëruese, të butë, të lehtë, sa në mëndjen e tij lindi dyshimi. Përjetimet e djalit ishin gati diçka hamletiane, ku zemra dhe mëndja ecin në kahe të kundërta. Atij i kishte mbetur në mend një shprehje e Stendalit: “Duke vepruar ngadalë, do ta shpëtosh situatën”. -Po të rrëfehem, -filloi djali. Ajo ngriti sytë e bukur dhe e vështri në sy, por iu duk se nuk ishin sytë e djalit që donte. Me një kureshtje të papërmbajtur priste rrëfimin e tij. -Ne kaluam pesë muaj të magjishëm. Ishim në një ëndërr, që nuk na linte të shikonim asgjë përtej saj. Ky rrëmbim pasionesh sikur na e verboi pak vështrimin dhe nuk pamë se përtej kësaj ëndërre kemi edhe shumë gjëra të tjera, që duhen zgjidhur para kësaj ëndërre… Vajza u drodh sikur t’ia kishin prekur mishin me një hekur të skuqur. Ajo zgurdulloi sytë e përlotur, që iu thanë menjëherë dhe me një zë të akullt, i tha: -Jo, ti s’më do më. E shikon? Të thashë që s’më do më. S’më do! S’më do!E kam ndier gjithë këto ditë, kur më përgjigjeshe në telefon me ca fjalë të thata e ca justifikime foshnjarake. Domethënë ti kishe gjëra të tjera para dashurisë sonë! -Po jo, por mësimet, provat e aktrimit, drama që po vija në skenë,provimet, probleme familjare,që nuk presin… -Dhe ndonjë vajzë tjetër që nuk pret. Që nuk të lë më kohë të dëfrehesh me mua… Më thuaj a ke ndonjë vajzë tjetër dhe gjithçka merr fund, -tha vajza e zbardhur te gusha, te duart e deri te këmbët si bora e posarënë. -Po…Jo, jo, kurrë, po, si ta them, diçka e tillë, më shumë se një vajzë -filloi djaloshi kokulur, por i ngriu fjala në buzë. Para tij ishte një vajzë e re, tetëmbëdhjetë vjeç, që e kishte cipën si trëndafil. Bukuroshja kishte përjetuar një pranverë dashurie, lavdinë e mëngjesit të një dite prilli, e cila tregonte tërë bukurinë e diellit, por që përnjëherësh një re e e rrëmben të gjithë. Ai pa në fytyrën e vajzës se si u stampos një dhembje e pakufishme, por dhe një urrejtje, që ia preu fuqitë fare. Bëri të ikte me vrullin e një shpendi grabiqar, por iu morën mend edhe këmbët. Ai e kapi nga krahët me shpejtësinë e panterës dhe i futi krahun rreth trupit, për ta mbajtur. Dhe ajo u mbajt. Në kurmin e saj rrodhën përsëri rumet më të ëmbëla të botës. Ato filluan të depërtonin edhe në dejet e djalit të matur e të përmbajtur, mbi fuqitë dhe instinktet e tij. Por ai arriti ta komandojë veten dhe nuk e la të binte pre e subkoshiencës. E pa se nuk mund ta luante më atë lodër të rrezikshme. “Nuk di në ç’gjëndje jam! Ç’bëj!”, tha me vete. Me vajzën për krahu iu drejtua një stoli te lulishtja buzë trotuarit. Vajza u ul përbri tij dhe i kapi menjëherë dorën me të dya duart e saj, duke ia mbështetur në gjurin e tij. Djaloshi i kërkoi me një ëmbëlsi të shtirur të rrinin më të qetë, pasi te stoli përballë ishin disa shokë që e njihnin dhe nuk donte të bëheshin objekt i kurshtjes së tyre. Ajo kishte vënë re se ai vazhdimisht vështronte andej këndej sikur i shfaqej një fantazmë, që e kishte frikë. -E pastaj, ç’ka se na panë ata shokët e tu? Për mua nuk ka më asnjë rëndësi se kush na shikon, kush na përgjon e kush na përgojon, -u përgjigj vajza dhe një ftohtësirë ia përshkoi trupin. Një grimëherë ajo nuk reagoi , por pastaj veproi si i tha ai. Më mirë kështu, mendoi me vete, pasi duhej të sqaronin edhe ca gjëra. Por nuk duroi dot pa ia kapur sërish të dya duart. Bukuroshja, me një zë të ngashëryer, buzagaz dhe e përlotur, filloi t’i kërkonte sërish shpjegime. Ishin po ato pyetje: ku kishte qënë për dy muaj dhe pse u shmangej takimeve; pse i kishte rralluar bisedat telefonike dhe dy herët e fundit nuk ishte paraqitur fare në skajin tjetër të telefonit. E të tjera e të tjera si këto, siç mund të bëjë një vajzë e dashuruar më tërë pasionin e saj, duke dyshuar se ajo po venitet. I kërkonte të dinte se ku kishte gabuar ajo, duke i lënë të nënkuptohej se ç’kishte më tepër ajo tjetra që ia kishte rrëmbyer ëngjëllin e saj. Ai përpiqej të justikohej me arsyetime nga më të ndryshmet, por kurrësesi nuk pranoi se dashuria e tij për të ishte venitur për shkak të lidhjeve me ndonjë tjetër. Bile i dha sigurinë se ai nuk shikonte më në fytyrë ndonjë vajzë tjetër. Ajo e ndërpriste, jo me pyetje, por me pohime. I tregonte të gjitha, gjer në hollësitë më të vogla, ç’kishte ndier, ç’kishte bërë për ta takuar, për të biseduar, për të sqaruar ndonjë keqkuptim. Sytë e saj aq të bukur, mbërthyer tek të tijtë, shprehnin dashurinë e thellë që ajo ushqente për të. Por rrëfimet e saj të sinqerta, gëzimet e saj mgjepsëse, trishtimet e saj të ëmbëla, dashuria e saj e pamatshme ishin pronë e dikujt tjetër. Ai e ndiente se ajo me bukurinë e saj ëngjëllore dhe me dobësitë e saj të këndëshme duhej t’i takonte e tëra atij, por… Mugu po binte mbi kryeqytet dhe ai i kërkoi të çoheshin. Duhet të ishin korrekt me rregullat e Qytetit Studenti dhe të godinës së saj. Ajo nuk e kishte dëgjuar herë tjetër të fliste ashtu dhe me atë ton të ftohtë. Por më tepër i gëzohej rrugës së përbashkët deri te godina e saj. Ai nxitoi të kapte urbanin e radhës dhe ajo e ndoqi me vrap, me gjunjë të këputur. Ishte e dëshiruar ta bënin rrugën me këmbë, krah më krah e dorë për dore. Para godinës ajo e mbajti për dore, e tërhoqi pranë trupit të saj dhe tentoi vetë e para ta puthte, por ai u tërhoq gati me panik. Bukuroshes i kaluan rryma akulli në trup. Ndërkohë që një valë zemërimi po ia përshkonte trurin dhe i rriste tensionin e gjakut, si një pantere që i kanë rrëmbyer prenë, tha me vete: Sa i bukur është, sa i ëmbë është! Sa të ngrohtë e ka zërin! Pastaj shkrehu zemërimin e saj me ngashërime dhe dridhje trupi. Ai përpiqej ta qetësonte. Ajo e kuptonte se ai tregohej i matur dhe i zgjidhte fjalët për të fshehur mendimin…Më në fund ai tha fjalën e fundit, para se t’i deklaronte ato fjalë fatale, që nuk guxonte t’ia thoshte: “Unë e kam fajin po të jetë kështu”. Ajo shtangu. U ndie fajtore dhe mendoi se mos shkatërronte gjithçka me padurimin që tregonte. Por djali përfitoi nga rasti për t’i pohuar: -Bardha, unë nuk jam Erjoni. Ajo u tërhoq prapa sikur të kishte para një fantazmë. -Po kush jeni ju?! -klithi ajo. -Unë jam vëllai i tij binjak, Ermali. Që prej dy muaj unë të jam përgjigjur në telefon, të kam mashtruar. Të kërkoj falje. Por e dija se e doje shumë Erjonin dhe ai të donte më shumë. Prisja që e vërteta të mësohej gradualisht, koha të bënte të sajën dhe zemra mos të të lëndohej rëndë. Po kështu kam mashtruar edhe Erjonin. -Sa të ngjashëm jeni! Deri tani e dija se isha me Erjonin -tha ajo instinktivisht,sikur s’gjente dot fjalë tjetër në atë moment përmbytjeje të gjithçkaje që kishte lulëzuar në zemrën e saj . Pastaj, përmes drithërimash dhe ngashërimesh, e pyeti si e dalldisur: - Ku është Erjoni? Çfarë i ka ndodhur? Eshtë i sëmurë? Ka pësuar aksident?...Hë folë, pse nguron. Më thuaj ç’i ka ndodhur?. -Asgjë nga ato, -iu përgjidj binjaku i Erjonit. Asaj filluan t’i vërtiten në kokë mendime nga më të kobshmet. Ai u afrua, e përqafoi dhe ajo i mbështeti kokën në sup. Djali ndjeu hovet ngashëryese të gjoksit të saj. Dhimbje të tillë ai nuk kishte parë. Në çast edhe atij dhëmbja iu dyfishua. Ishte dhëmbja për vëllain dhe një motër, që i kishte lindur që herët, por ai e pa për herë të parë, kur ajo nuk do të jetonte më për të. -Ma thuaj, vëllai im, çfarë i ka ndodhur Erjonit? -Një herë tjetër, -i pëshpëriti ai aq pranë fytyrës, sa ajo ndjeu afshin e ngrohtë të frymës së tij në fytyrë. Iu duk se ajo frymë po i ngrohte sadopak edhe shpirtin e saj. -Tani, vëlla,tani! - e urdhëroi ajo. Djalit, aty për aty, i erdhi në mend ajo shprehja stereotipe: Më mirë një tmerr me fund se një tmerr pa fund. Pastaj hodhi vështrimin andej-këndej, mos i përgjonte dikush dhe tha: - E kanë arrestuar, motër. - Si?!Çfarë the? Nuk kuptova asgjë –nuk deshi të besonte ajo, e bindur se po dëgjonte absurditetin më të madh në botë. Jo, jo, -nuk ka mundësi. Nuk është e vërtetë. Erjoni s’mund ta bëj gjëra të tilla. Ai s’mund ta bënte qoftë edhe për dashurinë tonë. -Nuk ka bërë asgjë, -ia ktheu djali. -Po pse atëherë?... - Punë fuksash, -filloi shpjegimin binjaku. -Ai tha diçka dhe një shok i tij kishte informuar organet e Sigurimit. -Po ç’qe ai spiun? Eshtë akoma i gjallë?-dhe vajzës i shkreptiu një vështrim si një shqiponjë që bëhet gati të rrëmbejë prenë me çaponjtë e vet, - Po ç’tha, xhanëm? Ma thuaj, se nuk duroj dot. Dua ta çapëlyej me duart e mia. -Hiç!...Koti…Një mbrëmje ata, një grup shkokësh, dolën në kodrat e Qytetit Studenti. Duke vëzhguar Tiranën, Erjoni filloi të meditonte me gjysëm zëri: Ky qytet pa kufi, plot me drita të shkëlqyera dhe me kaq shumë njerëz, ma verbon shikimin. Asnjë nuk më njeh mua, një provincial të humbur, të gjithë janë më lart se unë. Më vjen koka vërdallë. - Po ç’ka këtu për ta arrestur një student të arteve?-tha Bukuroshja midis një revolte të pakonceptueshme as për një psikolog të regjur. - Agjiatcion dhe propagandë. Erjoni është artist. Atij i flet zemra, nuk i flet mëndja. Dhe këtu është e keqja e tij, -iu përgjigj djali, si vazhdimisht atë mbrëmje, duke vështruar andej-këndej. Pastaj kishte ngashërime të thella për t’u mbajtur. Dy zemra të mallëngjyera kërkonin shërim te njëra-tjetra. E mori nisiativën bukuroshja. Ajo e përqafoi e para dhembshurisht. -Nesër do të shkojmë të dy bashkë të takojmë Erjonin, -tha vajza. -Jo, -tha djali, -nuk bën. Nuk bën për të ardhmen tënde. -E ardhmja ime është e ardhmja e Erjonit, -u përgjigj ajo. Por djali ishte dy vjet më i madh dhe nga përvoja e dinte se betimet më të forta të dashurisë janë kashtë për zjarrin e gjakut para disa tabuve.